Zanim wybierzesz się do sklepu dobrze by było abyś dowiedział się na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę aby kask który kupisz był nie tylko ładny z wyglądu, ale również aby był dobrze dopasowany, komfortowy oraz co najważniejsze - bezpieczny. Głowę mamy tylko jedną i warto poświęcić każdą dodatkową złotówkę na rzecz ochrony właśnie tej części naszego ciała.
W związku z tym że kaski integralne i szczękowe są najbardziej popularne, większość opisu będzie dotyczyła właśnie głównie tych modeli.
Aspekt prawny
Jedną z rzeczy, które możesz jeszcze sprawdzić nie wychodząc z domu jest czy kask który chcesz kupić rzeczywiście jest kaskiem motocyklowym.
Aby kask można było nazwać kaskiem motocyklowym musimy przy nim/na nim znaleźć 2 ważne informacje.

Spełnienie tego atestu jest konieczne aby można było dopuścić dany produkt do użytku.
Podczas takiego testu, sprawdzane jest tłumienie uderzenia, wytrzymałość zapięcia paska, zsuwanie się kasku oraz jego wytrzymałość.
Pamiętajmy, że dotyczy to Europy. Np w USA obowiązuje troszkę bardziej rygorystyczna norma DOT.
Informację o spełnieniu tego atestu można znaleźć np w formie naklejki z tyłu kasku lub jako jedną z informacji w jego dokumentacji.

Znaczek homologacji jest dosyć charakterystyczny więc nie powinieneś mieć problemu z jego znalezieniem. Szukamy literki E razem z jakąś cyfrą/liczbą w środku okręgu.
Cyfra/liczba jaką znajdziemy po literce E oznacza tylko kraj, w którym homologacja została wydana. Kask możemy używać we wszystkich krajach, które honorują taki sposób dopuszczenia/testowania. Czyli dla nas ważne jest, że homologacja została wydana, ale nie jest ważne w którym z tych państw:
E1 Niemcy
E2 Francja
E3 Włochy
E4 Holandia
E5 Szwecja
E6 Belgia
E7 Węgry
E8 Czechy
E9 Hiszpania
E11 Wielka Brytania
E12 Austria
E13 Luksemburg
E14 Szwajcaria
E16 Norwegia
E17 Finlandia
E18 Dania
E19 Rumunia
E20 Polska
E21 Portugalia
E22 Rosja

Pierwszym z nich jest okolica paska pod brodą i dotyczy homologacji skorupy kasku:

I tutaj tak na prawdę kończy się to co możemy znaleźć w przepisach odnośnie ubioru motocyklisty.
UWAGA!
Pewnie zauważyliście, że każdy kask stojący na półce w sklepie jest standardowo wyposażony w przezroczystą szybkę. Wiąże się to min. z problemem homologacji. Mocno przyciemnione szybki po prostu nie spełniają zadań (mimo, że są produkowane z tych samych materiałów) jakie stawia przed nimi homologacja.
Chodzi oczywiście o jazdę nocą. Aby szybka dostała znaczek Ex musi dać się w niej jeździć 24h / dobę a niestety w przyciemnionych szybkach nie jest to możliwe. Stąd zamiast tego znaczka znajdziemy na nich spory opis, w którym znajdziemy min.:
"do stosowanie tylko w ciągu dnia, na drogach nie publicznych"
Budowa, rozmiar, waga kasku
Ok, sprawy prawne mamy już za sobą czyli przechodzimy do kolejnego punktu, którym powinieneś się kierować przy wyborze kasku.
- skorupa zewnętrzna
- wypełnienie EPS ( znajduje się pomiędzy wyściółką a skorupą i wygląda jak ubity styropian)
oraz
- wyściółka.
Nie będziemy się zagłębiać w to dalej, ale pierwsze dwie warstwy są warstwami dosyć złożonymi.
Warto tylko dodać, że skorupa w najtańszych kaskach zrobiona jest z taniego materiału jakim bez wątpienia jest termoplastik, a droższe to różnego rodzaje kompozytów, które są bardziej wytrzymałe i lżejsze.
Razem ze wzrostem ceny wzrasta nie tylko jakość użytych materiałów do produkcji kasku, ale również zmieniają się gabaryty samego kasku.
W najtańszych kaskach możemy zauważyć jedną prawidłowość. Jak postawimy obok siebie 5 sztuk tego samego modelu, ale różniące się rozmiarem (od XS do XL), z zewnątrz nie będziemy w stanie odgadnąć która skorupa odpowiada któremu rozmiarowi. Wszystkie będą tak samo duże.
Robiąc taki sam test droższych modeli, bez trudu to rozróżnimy, ponieważ producenci stosują więcej niż 1 rozmiar skorupy, np XS-S to jest jedna mała skorupa, potem średniej wielkości M-L i duża skorupa XL.
Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania dla Ciebie ?
Po pierwsze dostajesz kask który wielkością będzie bardziej do Ciebie pasował i nie będzie sprawiał wrażenia olbrzymiego (pomimo małej głowy jaką posiadasz).
Po drugie mniejszy kask to mniejsza powierzchnia i mniejszy opór powietrza.
Po trzecie to mniej użytego materiału do produkcji czyli kask będzie lżejszy.
I tutaj przechodzimy do kolejnej sprawy czyli do wagi kasku. Najtańsze kaski, min. za sprawą materiału z jakiego jest zrobiona skorupa są zazwyczaj o wiele cięższe niż droższe kaski wykonane z kompozytów.
Waga kasku zazwyczaj oscyluje w granicach 1200 - 1700 g. Jak już widać 0,5 kg mniej na głowie to całkiem sporo. Będzie to odczuwalne zwłaszcza przy dłuższych podróżach oraz podczas jazdy w czasie silnego wiatru.
Skoro już znasz podstawowe informacje, możemy przejść do kolejnego etapu wyboru kasku.
CENA
Tak, ustalenie pułapu cenowego jest iście priorytetowe, bo w końcu masz do wydania konkretną, określoną ilość gotówki.
Tak na prawdę możemy rozróżnić 4 pułapy cenowe, pomiędzy którymi faktycznie widać spore różnice w zastosowanych technologiach/dodatkach.
300 zł
Jest to najniższa cena przy której możemy w ogóle mówić o tym, że kask może używać na motocyklu.
Dostajemy tutaj typowy podstawowy model większości popularnych firm.
550 zł
Pojawiają się systemy z nieparującymi szybkami (pinlock), blenda przeciwsłoneczna, wyjmowalne wnętrze czy dodatkowe akcesoria które można kupić zazwyczaj osobno.
800 zł
Zazwyczaj dopiero od tej ceny można dostać kask którego skorupa jest zrobiona z kompozytów a nie termoplastiku oraz zaczynają występować 2 wielkości skorupy, jedna mała dla XS-M a druga duża dla L-XL.
Również możemy znaleźć kaski z dedykowanym zestawem bluetooth, czy systemem docisku szybki (aby obniżyć hałas wewnątrz).
1400 zł i więcej
To już najwyższa półka o jakiej można mówić (oczywiście górnej granicy raczej brak ;) ).
Kaski testowane w tunelach aerodynamicznych, nawet 5 wielkości skorupy, niska waga (nawet ok 1200 g), systemy pomagające wyciszyć wnętrze kasku.
Co ważne w tej cenie mamy zazwyczaj zapewnione darmowe serwisowanie, regulacje ustawienia szybki i dostęp do innych usług w ramach akcji prowadzonych przez tych producentów.
Rodzaj - typ
Przypominam, że spora część informacji którą tutaj czytasz dotyczy tylko kasków integralnych oraz szczękowych (np kask krosowy nie ma szybki więc informacje na jej temat są zbędne przy wyborze takiego kasku).
Ok, skoro wiesz już ile to wszystko będzie kosztowało, przechodzimy do dalszej części, w której musisz wybrać odpowiedni typ kasku. Zazwyczaj jest on ściśle powiązany z typem motocykla.
Do wyboru masz:
kask do motocykli krosowych
kask do motocykli turystycznych, tzw. "szczękowy"
oraz 'coś' co się nazywa "orzeszek"
Celowo nie użyłem słowa "kask" ponieważ "orzeszek" nie ma homologacji czy atestu i nie jest dopuszczony do korzystania z niego na motocyklu. Krótko mówiąc wg prawa jeżeli jedziemy w orzeszku to tak jakbyśmy jechali bez kasku. Pamiętaj również że takie coś na głowie, w razie potrzeby, nie uchroni Cię przed skutkami uderzenia.
Rozmiar kasku a rozmiar głowy
Tak jak wszystkie ciuchy mają swoją rozmiarówkę, podobnie jest i w tym przypadku.
Aby wstępnie wybrać odpowiedni rozmiar jest nam potrzebna miarka krawiecka i nasza głowa ;)
Interesuje nas obwód głowy nad uszami (czyli w miejscu gdzie mamy największy obwód).
Tak zmierzoną wartość porównujemy z tabelką producenta danego kasku.
Mniej więcej będzie to wyglądało tak:
XXS | 51-52 cm |
XS | 53-54 cm |
S | 55-56 cm |
M | 57-58 cm |
L | 59-60 cm |
XL | 61-62 cm |
XXL | 63-64 cm |
Pamiętaj jednak, że jest to tylko rozmiar orientacyjny. Rzeczywisty nie zawsze wypada tak samo, często jest to 1 rozmiar mniejszy lub większy.
Ok, czas w takim razie abyś poszedł do sklepu i zaczął przymierzać wszystkie kaski jakie tylko wpadną Ci do rąk, niezależnie od ceny czy modelu jaki wcześniej wybrałeś. Dlaczego ? Chociażby dlatego abyś miał możliwość porównania komfortu różnych 'skorup'. Warto tak podejść do kupna jeszcze z jednego powodu - dopasowania. Musisz wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. Tak jak producenci odzież szyją ją wg jakiegoś wzorca i ma ona pasować na jakiś manekin, podobnie jest i tutaj. Wewnętrzny kształt jest przewidziany na konkretną sztuczną głowę, która ma swój jeden określony kształt.
Czyli mimo dobrze dobranego rozmiaru może się okazać, że i tak będziesz odczuwał ciągły dyskomfort w wybranym przez Siebie kasku.
WAŻNE !

Zanim pójdziesz do kasy i dokonasz zakupy pochodź w tym kasku po sklepie przez ok 15-20 minut.
Zazwyczaj jest to wystarczający czas abyś się przekonał o tym o czym przed chwilą mówiliśmy.
Wyposażenie, dodatki i akcesoria
Skoro już dotarłeś do tego momentu to zapewne wiesz jak poprawnie wybrać i dobrać dla siebie kask.
Niestety dla Ciebie to jeszcze nie koniec wyborów :)
Jest jeszcze szereg elementów wyposażenia i akcesoriów nad którymi również powinieneś się chwilkę zastanowić. Mają one wpływ zarówno na bezpieczeństwo (np. nieparująca szybka), jak i komfort użytkowania (np. wyjmowalne wnętrze czy blenda przeciwsłoneczna).
W takim razie do dzieła.
Nie parująca szybka
Jedną z ważniejszych spraw na które zwracam uwagę podczas zakupu kasku jest fakt czy szybka będzie parowała czy jednak ma jakiś system zapobiegający temu złośliwemu i niebezpiecznemu zjawisku.
Zapewne wielokrotnie zauważyłeś motocyklistów, którzy w chłodne czy deszczowe dni jeżdżą z lekko uchyloną szybką, a w momencie zatrzymywania np. przed sygnalizacją świetlną otwierają ją całkowicie.
Bynajmniej nie robią tego dla przyjemności. Bo w końcu co to za przyjemność otwierać szybkę kiedy pada nam deszcz na twarz ?

Jest to dodatkowa szybka montowana od wewnątrz kasku do oryginalnej szybki. W tańszych kaskach zazwyczaj do dokupienia, a w droższych od razu w standardzie. Warunek jest jeden. Szybka w Twoim kasku musi posiadać po bokach takie małe piny służące właśnie do montażu "pinlocka".
Jeżeli został on prawidłowo zamontowany i idealnie pasuje (większość ma dodatkową uszczelkę aby było lepsze spasowanie i aby powietrze nie dostawało się pomiędzy te szybki) będziesz mógł się cieszyć z nieparującej szybki (producent zaleca wymianę zazwyczaj co 12 miesięcy).
Szybki pinlock występują w różnych kolorach, nie tylko przezroczystym. Obecnie jest to najlepsza opcja.

Warto przejrzeć testy, które folijki się sprawdzają a na które szkoda pieniędzy.
Ostatni sposób jest w większości przypadków najgorszą alternatywą, ale i tutaj, jak testy pokazały, znajdują się perełki. Mowa oczywiście o czyś co nazywa się "antifog". Jest to pojęcie pod które można podczepić wiele sposobów, zarówno iście spartańskich jak spryskanie szybki specjalnym sprayem, poprzez posmarowanie jej różnymi innymi specyfikami do fabrycznego pokrycia jakąś substancją włącznie.
Ostatnie wyjście z reguły jest troszkę lepsze i czasami faktycznie daje dobre rezultaty. Np w jednym z kasków, które miałem możliwość testowania szybka od wewnętrznej strony była pokryta jakąś w dotyku gumową substancją. Nie przeszkadzała w jeździe, a podczas testu na nieparowanie wytrzymywała całkiem sporo czasu.
Wyjmowalne wnętrze

Rozwiązanie z wyjmowalnym całkowicie wnętrzem jest rewelacyjne. Dlaczego ? Chociażby dlatego, że każdy kask po ok 3-4 sezonach jeżdżenia zrobi się zdecydowanie za luźny i należało by kupić nowy kask. W przypadku wyjmowalnego wnętrza wystarczy zazwyczaj wymiana właśnie tego elementu i mamy znowu dobrze dopasowany kask z wysokiej półki za cenę samej wyściółki. Poza tym o wiele łatwiej utrzymać ją w czystości.
Blenda przeciwsłoneczna i wymienne szybki
Kiedy jeździć motocyklem jak nie wtedy kiedy jest ciepło i słonecznie ? No właśnie. To co mobilizuje nas do jazdy jednocześnie utrudnia nam pokonywanie kolejnych kilometrów. Na co dzień aby uniknąć rażącego światła zakładamy okulary przeciwsłoneczne, a jak to wygląda na motocyklu ?
Opcji zasadniczo masz 3 opcje:
1. Okulary przeciwsłoneczne - wiąże się to niestety z koniecznością zatrzymania motocykla i często zdjęcia rękawic aby założyć czy zdjąć okulary. No i ważna sprawa, okulary należy odpowiednio dobrać pod względem kształtu oraz sprawdzić czy nie mają przypadkiem żadnych elementów zapobiegających spadaniu (nie da się ich wtedy wcisnąć między głowę a kask).

2. Blenda przeciwsłoneczna - dodatkowy element wyposażenia kasku, choć nie wszystkie są w nią wyposażone. Są to zintegrowane okulary przeciwsłoneczne opuszczane i podnoszone specjalnym mechanizmem zintegrowanym na od zewnętrznej strony na kasku. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja.

3. Akcesoryjne szybki - efektowne i efektywne, przy czym mają 3 małe minusy, pierwszy to to, że trzeba się zatrzymać i zazwyczaj zdjąć kask aby zmienić szybkę, drugi to to, że zawsze musimy mieć drugą szybkę przy sobie (jedna przyciemniona a druga przezroczysta). Ostatni minus tego rozwiązania został przedstawiony na początku artykułu czyli aspekt prawny. Niestety wg przepisów nie są one dopuszczone do użytku na drogach publicznych. Z homologacją można znaleźć lekko przyciemnione oraz kolorowe (o ile mają odpowiednią przepuszczalność światła).
Osłona podbródka oraz osłona nosa

Osłona nosa teoretycznie żadnej ;) raczej element wizualny. Czasami jest dosyć dużych rozmiarów podobno aby wydychane powietrze nie leciało bezpośrednio na szybkę (sprawa z parowaniem). Ale nie oszukujmy się, w takiej małej przestrzeni jaka jest po zamknięciu szybki i tak to nie zda egzaminu. Do głowy przychodzi mi tylko jeszcze jedno zadanie jakie może spełniać. Podczas jazdy z lekko uchyloną szybką trochę inaczej kieruje powietrze. Tak czy inaczej - głownie bajer ;)

Oczywiście podczas jazdy latem po mieście większość motocyklistów jeździ bez tej osłony aby mieć lepszą wentylację. Najwięcej plusów zbiera w trasie oraz w chłodne dni. Może być wykonana zarówno z materiału jak i z gumy.
Wyciszenie i wentylacja


Jakie elementy są istotne aby obniżyć głośność kasku:
- odpowiednio dobrany rozmiaru
- wielkość kasku, jego kształt (tutaj warto sprawdzić czy kask był testowany w tunelu aerodynamicznym)
- szczelne przyleganie szybki do uszczelki kasku
- szczelność po zamknięciu wlotów powietrza
- stosowanie osłony podbródka
- w niektórych modelach możemy zastosować wkładkę Whisper Strip czy zaślepki akustyczne wkładane do środka kasku w miejsce przeznaczone na uszy
- stopery do uszu (pamiętaj że lepsze będą te dedykowane do motocykla, które tłumią bardziej szumy, a mniej dźwięki potrzebne np syreny policji, w przeciwieństwie do tych najprostszych, w których wszystkie dźwięki są tak samo tłumione)
KONIEC
W sumie z takich podstawowych spraw to by było na tyle ;) Wiem wiem... sporo tego jest, ale mam nadzieję, że jakoś przez to wszystko przebrnąłeś a zdobyta wiedza pozwoli Ci podjąć dobrą decyzję. Powodzenia w szukaniu swojego idealnego kasku ! Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania - pisz śmiało.